Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetický dům se vyznačuje velmi nízkou spotřebou energie. Pokud bychom toto měli klasifikovat číslem, tak aby mohl být dům prohlášen za nízkoenergetický, nesmí jeho roční spotřeba tepla na vytápění na metr čtvereční přesáhnout 50 kWh.

Stavíme domy s minimální energetickou náročností

Aby byla úspora tepla co největší, bere se zřetel i na zdánlivé maličkosti. Jako třeba to, na jakou stranu je dům orientovaný. Pokud totiž prosklené části – velká okna namíříme na jih budou i v zimě nasávat sluneční teplo.

Používáme stavební materiály vysoké kvality

Materiály, které jsou používány pro stavbu nízkoenergetického domu, jsou pečlivě zvažovány a vybírány. Všechny musí mít logicky velmi dobré izolační vlastnosti. A to již od základové desky, která je zateplována extrudovaným polystyrénem nebo třeba pěnosklem. Tepelně technické vlastnosti jsou posuzovány také u stěn, střech, oken, dveří i podlahy. U oken se například téměř vždy používá trojsklo, které právě tyto vhodné vlastnosti má.

Podstatné je také řešení rekuperace tepla. Větrání je řízeno automaticky, přičemž teplý vzduch, který odchází z domu, ohřívá ten studený. V létě naopak. Je možné využít také jiné způsoby (například tepelné čerpadlo), ty jsou ale z většiny dražší. Kromě jiného nabízí řízené větrání také další benefity, jako je například možnost vzduch filtrovat či zvlhčovat.

Řešení tepelných mostů

V běžných stavbách naleznete mnoho tzv. tepelných vazeb či mostů. To jsou místa, kudy, například kvůli přechodu materiálů, uniká nejvíce tepla. Již při navrhování nízkoenergetických domů je snaha takováto místa úplně eliminovat. Nízkoenergetické domy tedy nemívají zbytečné výčnělky a jsou konstrukčně řešeny do těch nejmenších detailů.

Vždy je třeba propočítat uspořené teplo a náklady na materiály a zjistit, co se ještě vyplatí a co už je zbytečná investice. Do těchto úvah se zahrnuje také to, jakým zdrojem se bude dům vytápět, kolik náklady na energie stojí a jak se zhruba bude jejich cena vyvíjet dále.

Kontaktujte nás, konzultace zdarma

Vyplňte, prosím, poptávkový formulář a my se vám brzy ozveme. Můžete nám také zavolat.

Kontaktní formulář